PC Press
O nama
O nama
Pretplata
O nama
Postanite saradnik PC-ja
Kontakt sa redakcijom
PC Press
Novi broj
Novi broj   
Pretrazivanje
Arhiva
Arhiva   
PC Online
PC Plus   
Specijalna izdanja
Hardver Hardver
PC #148 : Oktobar 2008

 Naslovna  Sadržaj 
Aleksandar Veljković  

Tabla za cyber učiteljice

iBoard preti da redefiniše pojam elektronskih demonstracionih tabli i konačno otera kredu i sunđer iz učionica. Po čemu se ova naprava razlikuje od "tabli XXI veka" koje smo do sada sretali?

Napredak tehnologije polako ali sigurno rezultira pomagalima koja će postepeno zameniti tradicionalna nastavna sredstva. Računare odavno imamo u školama, ali kineska firma Shenzhen iBoard Technology smislila je način kako da ih intenzivnije i interaktivnije uključi u nastavni proces. iBoard nije prva elektronska demonstraciona tabla koja se pojavila na tržištu, ali je od dosadašnjih rešenja izdvaja fleksibilnost i interaktivnost – umesto projekcije pripremljenog materijala, pred nama je površina na kojoj nastavnik može da stvara u realnom vremenu. Sve što je za to potrebno jeste PC računar, projektor i iBoard sa pripadajućom opremom.

Gigantski touchpad

Ako bi trebalo da opišemo princip rada iBoard-a u jednoj rečenici, najpribližnije bi bilo reći da je to veliki touchpad dimenzija 1797×1290 mm na koji se projektuje slika sa ekrana PC-ja. iBoard se montira na metalno postolje sa točkićima (imaju mehanizam za blokiranje) i može se postaviti na neku od tri visine. iBoard može da se montira i na zid, jer je sistem montaže sličan principu kačenja ramova za slike (držače dobijate u kompletu).

Uz iBoard-om dobijate i „pametni“ držač za olovke, tri olovke (crvenu, crnu i plavu), „sunđer“, kao i teleskopski pokazivač. Za vezu sa PC-jem koristi se USB interfejs, a priložen je i kabl dovoljne dužine da „dobaci“ do PC-ja čak i ako je on na drugom kraju pozornice. Sve ovo treba dopuniti projektorom po vašem izboru koji ćete tako podesiti da slikom što preciznije pokriva površinu iBoard-a. Da bi sistem postao funkcionalan, treba instalirati pripadajuće drajvere i softver, koji se nalazi na pratećem CD-u gde ćete naći i nekoliko demonstracionih filmova, par .ppt tutorijala i detaljno upustvo za upotrebu sa opisom pojedinačnih komandi, što će vam sve biti dovoljno da ovladate uređajem. Pošto instalirate softver i uključite projektor treba da kalibrišete tablu, što ćete učiniti dodirivanjem četiri tačke koje se jedna za drugom projektuju na ekranu. Sam softver (DrawView) se automatski pokreće kada je tabla povezana sa PC-jem i odmah je spreman za rad.

DrawView je neka vrsta overlay-a koji se pojavljuje preko aktivnih aplikacija i glumi multifunkcionalnu demonstracionu tablu sa zasebnim setom komandnih ikona koje možete pozivati dodirnuvši ivicu ekrana (paleta ikona može da se pojavljuje uz desnu ili levu ivicu). U bilo kom trenutku možete izborom mouse control ikone preći u mod za normalnu kontrolu PC-ja i drugih aplikacija i isto tako jednostavno se vratiti u iBoard mod.

Inicijalno, DrawView otvara ekran koji je kopija sadržaja vašeg desktop-a (mada to nije sam desktop, što može da deluje zbunjujuće u prvi mah), a vi po želji možete otvarati nove stranice, potpuno prazne (bele ili crne pozadine), učitavati pozadinsku grafiku, preuzimati ekran iz PowerPoint-a ili druge trenutno aktivne aplikacije. Sve otvorene ili kreirane stranice su indeksirane i mogu se brzo pozivati sa indeksne palete.

Alati za kreiranje grafike su raskošni i podrazumevaju ne samo mogućnost crtanja jednostavnih geometrijskih figura ili ispisivanje linija slobodnom rukom, već i senčenje, ispis teksta raznim fontovima, više različitih stilova i debljina linija, pa čak i izbor unapred definisanih vektorskih objekata iz biblioteke čiji sadržaj možete podešavati, koje možete vrlo lako skalirati i pomerati po potrebi po ekranu. Svakim objektom (linija, geometrijsko telo, kompleksnija ilustracija) možete slobodno manipulisati, a korišćenje „sunđera“ za brisanje objekata je jednostavno – dovoljno je ovlaš povući preko bilo kog dela objekta da bi se uklonio čitav objekat.

Koja olovka?

Da bi rad sa iBoard-om mogao da bude što sličniji tradicionalnom predavanju uz korišćenje table, tu je „pametni“ držač za olovke i sunđer koji funkcioniše na neočekivani način: olovke i sunđer su zapravo funkcionalno jednaki, a koja će alatka ili boja biti aktivna detektuje se po tome šta je izvađeno iz ležišta. Ako izvadimo plavu olovku, automatski ćemo crtati plavu liniju, dok vađenje „crvene“ ili „bele“ olovke iscrtava linije u toj boji. Ako podignete „sunđer“, automatski ćete se naći u modu za brisanje. Funcioniše jako dobro sve dok vraćate stvari na odgovarajuća mesta.

Prednosti iBoard-a su brojne, od toga što možete imati proizvoljan broj „tabli“ sa sadržajima koje vrlo jednostavno smenjujete, preko mogućnosti da kreirane sadržaje kombinujete sa kompjuterskom grafikom ili PowerPoint prezentacijama, pa sve do toga što se celokupna demonstracija može arhivirati za ponovno korišćenje.

iBoard nema mnogo mana, a kao ključnu bismo mogli da istaknemo činjenicu da predavač, koliko god da vodi računa o tome gde stoji, neminovno telom ili rukama zaklanja deo slike koja se projektuje. Ovo se može minimizovati pametnim postavljanjem projektora, ali se ne može u potpunosti eliminisati.

Iako je prvenstveno koncipiran kao nastavno sredstvo, iBoard može predstavljati i sjajnu demonstracionu alatku za kreiranje življih, interaktivnih poslovnih prezentacija, u kojima znalačkim kombinovanjem PowerPoint-a (kome je njegov softver posebno prilagođen) i funkcija samog DrawView-a možete materiju da izložite na upečatljiviji način. Verujemo da će veće firme i državne institucije biti prvi kupci iBoard-a, ali i kasnije ova sjajna interaktivna alatka pronaći i svoj put do učionica i kabineta.

Korisne adrese:

Informbiro
Golubačka 2a, Beograd
tel: 011/3807-822