|
Dejan Ristanović |
Promocija iPhone-a 5 bila je planetarni događaj, čiji značaj daleko prevazilazi tehničke karakteristike telefona koji, ako ćemo pravo, ne donosi spektakularne novine. Ako vam treba dokaz, pogledajte Britaniju -iPhone je u startu oštetio državni budžet za milijardu i po funti!
Britanska vlada, odnosno njena agencija Ofcom (The Office of Communications), je pripremala tender za prodaju prava korišćenja frekvencija 800 MHz i 2,6-GHz kako bi Britanija dobila četvrtog mobilnog operatora. Početna cena trebalo je da bude oko 1.4 milijarde funti, a aukcijom bi se stiglo do... ničega. Po svemu sudeći, od tendera će odustati, pošto niko ne bi bio zainteresovan za frekvencije koje iPhone-5 ne poznaje. Nije važno što ih drugi LTE kompatibilni smartfoni podržavaju, nije bitno ni što će ih iPhone-5 možda kasnije podržati - ili će raditi odmah na iPhone-u, ili se oko toga ne vredi truditi. Eto koliko Apple znači u savremenom svetu.
Već prvi pogled na iPhone 5 pokazuje da je trend koji potiče iz prvih dana mobilne telefonije definitivno preokrenut - mali telefon više nije cool, ljudi sada žele veliki! Takav trend su, doduše, već zacrtali Samsung, HTC i drugi proizvođači, ali Apple stavlja tačku na i: optimalni odnos stranica ekrana je 16:9 umesto ranijeg 4:3, što je zgodnije za multimediju. Da, iPhone 5 je tanji i lakši od prethodnika, ali je ekran duži, pa je za nošenje potreban veći džep, a sve češće i torbica.
U prvim godinama razvoja GSM telefona proizvođači su se takmičili praveći sve kompaktnije aparate, a kupci su bili spremni da više plate za manji telefon, koji je postao statusni simbol. Setimo se modela Ericsson 788 (nosio ga je sam Džems Bond) i Motorola StarTAC (nosio ga je Nicolas Cage u filmu 8 mm). Prvih godina su i smartfoni bili mali, recimo sjajni HTC Diamond, a onda su počeli da rastu, iz generacije u generaciju. iPhone se opirao tom trendu, ali najzad su i oni multimediju stavili ispred dimenzija, rizikujući da gomila aplikacija na App Store-u izgleda ružno na novom telefonu. Biće posla za programere.
Telefon koji nosite u torbi često ne čujete kad zvoni, a mod vibracije tada gubi smisao. Mnogi to rešavaju Bluetooth slušalicom, ali na njoj ne vidite ko vas zove, niti možete da pročitate pristigli SMS. Šta mislite o split system telefonima: veći uređaj nosite u torbi, a mali telefon je u džepu, odakle komunicira sa svetom preko velikog brata. Biće i toga - i pored očekivanog uspeha iPhone-a 5, na tržištu mobilnih uređaja ima još mnogo toga da se kaže u mesecima i godinama koje dolaze.
|